okey oyna

Okey Masasında Olması Gerekenler Nelerdir

okey oyna
Okey Masasında Olması Gerekenler Nelerdir

Okey Masasında Olması Gerekenler Nelerdir

Okey masasında olması gerekenler nelerdir şöyle ki; Aslına bakılırsa okeyin basit birkaç temel kuralı ve gereksinimleri vardır. Bu gereksinimler karşılandığı vakit büyük bir keyif içerisinde okey oyunu başlayabilir ve oynanabilir. Bilindiği üzere okey oyna tüm dünyada oynanan ortak bir topluluk oyunudur. Evde ya da kahvede ve daha birçok değişik mekânda fırsat bulunduğu zaman güzel bir muhabbet ve şakalaşma içerisinde herkese sosyal olma ve harika bir zaman geçirme fırsatı vermektedir. Şimdi her nerede olursa olsun bu güzel oyun oynanırken Okey masasında olması gerekenler nelerdir öncelikle temel anlamda bakmak gerekirse ilk olarak bir kere herkesin etrafına toplanıp rahat bir şekilde oynayabilecekleri kare bir masa gerekmektedir.

Okey Masasında Neler Vardır?

            Bu sayede taş atarken ya da ortadan taş alırken hiç kimse zorlanmaz. Üstelik herkes bir sandalyede veya koltukta oturduğu için de kimsenin gözü bir başkasının istekasına kayamaz. Bunun arkasından ise elbette dört isteka ve oyunda kullanılacak o 106 taş gerekmektedir. Okey her ne kadar en az iki kişi ile oynanabiliyor olsa da en büyük keyif dört kişi ile oynanarak çıkmaktadır. Bu da taşların büyük bir çoğunluğunun dağıtılmasına ve oyunun zamanında bitmesine olanak sağlamaktadır. Son olarak ise masa üzerinde bir de bir çift zar olmalıdır. Ne de olsa oyun zar atılarak başlar. İlk zar, ortaya dağıtılıp sonra da yan yana toplanan taş grubundaki sırayı oluşturur.

Diğer Olması Gerekenler

            İkinci zar ise sütundaki kaçıncı taşın çekilmesi ve okeyin belirlenmesi gerektiğini gösterir. Bu şekilde taşlar dağıtılarak dört kişi arasında oyun başlar dizilimi ilk yapan kişiye kadar oyun devam eder. Tüm bu gereksinimlerin yanı sıra elbette okey masasında olmazsa olmazlar arasındaki yancılardan da bahsetmeden geçmemek gerekir. Oyunu sadece izleyen ve her kim galip gelirse gelsin bedava çayı kapan kişiler genel anlamda yancı olur. Eğer evde oynanıyor ise o zaman Okey masasında olması gerekenler nelerdir sorusu adına kurabiye ya da poğaça bile sayılabilir. Ve son olarak ise elbette oyun içerisinde puanların tutulması adına her hangi bir kâğıt ve bir kalem de mutlaka olmalıdır.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okey Taş Dağıtma Nasıl Olur

Bir önceki yazımız olan; Okey Nasıl Dağıtılır Sayfamızı ziyaret ederek, Okey taşları nasıl dağıtılır hakkında bilgiler edine bilirsiniz.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.