okey oyna

Okeyde Hesaplama Nasıl Yapılır

okey oyna
Okeyde Hesaplama Nasıl Yapılır

Okeyde Hesaplama Nasıl Yapılır

Okeyde hesaplama nasıl yapılır, konumuzda hesaplama şu şekilde ki; faklı oynama çeşitleri ile normal, eşli ya da 101 okey oyunları adına herkes kendi kişisel zevklerine göre okey oyununu oynayabilmektedir. Fakat burada ortak olan durum hiç şüphesiz puan düşme ya da hesaplama yöntemidir. Tüm okey oyna oyunları içerisinde belli bir sayıdan başlanarak kaybeden oyuncudan ya da takımdan bir takım kriterler içerisinde puan düşülmektedir. Asıl amaç noktasında eğer bir kişi ya da takım sıfır ya da eksi puana ulaşır ise o zaman oyun bitmiş sayılmaktadır. Ayrı olarak oynanan oyunda ilk sıfıra düşen kişi ile oyun biter ve en yüksek puanda olan kişi oyunu kazanırken diğerleri ise aldıkları puanlara göre ikinci ya da üçüncü olarak sıralamaya konur.

Okeyde Puan Düşme

            Şimdi Okeyde hesaplama nasıl yapılır sorusu için öncelikle birbirinden değişik puan düşme yöntemlerinin göstermek gerek. Bunlar arasında örneğin oyun başlarken eğer bir oyuncunun elinde gösterge var ise o zaman her oyuncudan 1 puan düşürülmektedir. Aynı zamanda eğer gerçek okey ortaya atılıp oyunu bitirme şansı yakalanırsa yine diğer tüm oyunculardan 4 puan düşürme şansı yakalanabilir. En büyük puan düşürme durumu ise çifte gidilmedir. Bu sayede eğer oyun böyle bitirilebilirse oyuncularda tam 4 dört puan düşürülür. Buna bir de gerçek okey ile bitirme başarısı gösterilirse o zaman puan düşme iki katına çıkar ve 8 puan düşürülür.

Okeyde Puan Hesaplama Yöntemleri

            Aslına bakılırsa Okeyde hesaplama nasıl yapılır sorusu için iki farklı yöntem gösterilebilir. Bunlardan biri kâğıt ve kalem ile yapılan puan düşme ve hesaplama işlemi, bir diğeri ise özel programların cep telefonlarına indirilerek bunlar aracılığı ile yapılan hesaplamalardır. Son zamanlarda özellikle de bu tür yap boz puan hesaplama türleri ile her nerede olunursa olunsun kolay bir şekilde okey puan hesaplama yapılabilmekte ve hatalar sıfıra indirilmektedir. Üstelik bu şekilde hile de yapılamaz. Puan hesaplama işlemleri adına en fazla kullanıldığı alan ise okey 101 oyunudur. Her oyuncunun puan hesaplama işlemleri oldukça karışıktır ve bu yüzden bu tür programlar sayesinde kolay bir şekilde hatasız puan hesaplama işlemi yapılabilmektedir.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okey Nasıl Atılır

Daha önce hazırladığımız Okeyde Renkli Bitmek Nedir Başlığımız ile okey oyunlarında klasik ve normal okey harici renkli okey bulunmakta ve ne olduğunu hangi taşlar renkli olduğunu öğrene bilirsiniz.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.