okey oyna

Okeyde Elden Bitince Kaç Yazılır

okey oyna

Okeyde Elden Bitince Kaç Yazılır

Birçok farklı okey oyna sever kesimi için okeyin en güzel oyunu 101’dir. Seçenekleri daha fazla olan bu oyun aynı zamanda hem oyun içerisinde hem de puan hesaplama yapılmasında oldukça karmaşıktır. Elbette öğrendikten sonra çok da karmaşık olmasa bile yinede düz ya da eşli okey oyununa göre daha karmaşıktır. Bu noktada okeyde elden bitme durumu da okey 101 oyununda mevcuttur. Bilindiği üzere 101 oyununda her oyuncuya 21 taş dağıtılır ve oyunu başlatacak olan kişiye ise bir fazla taş verilir. Oyun başladığı zaman döngü esnasında ortadaki taşlardan çekilebilir ya da yana atılmış olan taşlardan biri alınabilir. Fakat eğer yandan bir taş alınırsa el açmak gerektiğini bilmek gerek.

Okey 101 Oyununda elden Bitme ve Puan

Bilindiği üzere 101 oyunu içerisinde el açmak belli bir kademe ile olur. Yani taşlarla bir düzen yakalanmış ise o zaman oyuncu ilk el açma işlemini gerçekleştirebilir. Ne de olsa 101’in amacı elde en az sayının bırakılmasıdır ve bu da oyun sonunda herkesin hanesine ceza puanı olarak yazılır. Bu yüzden yapılan tüm farklı per çeşitleri ön tarafa çıkarılarak açılır. Fakat bir de elden bitme vardır. Yani tüm taşlar ile bir bütün dizilim yapılarak taşları kademeli yerine bir kere de açmaktır. Bu noktada Okeyde elden bitince kaç yazılır sorusu içinse diğer her oyuncunun aldığı ceza puanı iki ile çarpılarak haneye yazılır. Buna da elden bitme denir. 101 oyunu içerisinde ister sıralı dizilim istenirse de farklı renklerdeki aynı sayılar ile bir dizilim yapılabilmektedir.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okeyde Tur Kuralları

Elden Bitme İle Yüksek Puan Düşme

Elbette bunu gerçekleştirmek pek kolay olmasa bile bir kerede oyun açılarak rakiplerin iki kat ceza yemesi sağlanabilir. 101 oyunu içerisinde düz ya da eşli oyunundaki bazı dizilimlerden, örneği 12,13,1 gibi perler geçerli olmadığı gibi puanlama sistemi de farklıdır. Bu yüzden Okeyde elden bitince kaç yazılır sorusunun cevabı da diğer okey oyunu çeşitlerine göre farklılık gösterir ve diğer oyuncuların aldıkları cezaların iki katı kadar puan düşülür.

Bir önceki yazımız olan Okey Gösterge Nasıl Yapılır başlıklı makalede Okey Gösterge Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

“Okeyde Elden Bitince Kaç Yazılır” için 2 cevap

  1. Elif dedi ki:

    Elden yanlış biterse ne olur

  2. Doğukan şişman dedi ki:

    Peki diğer kaynaklarda belirtilen rakip açmadan elden bitilebilir kuralını aciklarmısınız.Rakip açtığında elden islemeden bitildiğinde yine iki taraf 2 ile çarpılır mı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.