okey oyna

Okeyde Istakada Kaç Taş Olur

okey oyna
Okeyde Istakada Kaç Taş Olur

Okeyde Istakada Kaç Taş Olur

Okeyde kaç taş olur nasıl oynanır nasıl yapılır, okeyde en çok merak edilen konulardan birisi de oyuna başlarken; okeyde ıstakada kaç taş olur olmaktadır. Bir çok oyuncu okey oynamaktan oldukça büyük zevk almakta, devamlı oynamakta, fakat okeyde ıstakada kaç taş olur sorusunu bilmemektedir. Sanılanın aksine okey oyna yüksek matematik ve olasılık oyunudur. Hangi taşın gelme olasılığı, bir sonra ki el gibi pek çok farklı durum dikkatle incelenmelidir.

            Bu yüzden ıstakada bulunan taş sayısını ve genel olarak taş sayısının bilinmesi oldukça gereklidir. Okey oyunu genel olarak her oyuncuya 14 taş sahibi olma imkanı vermiştir. Oyuna başlarken her oyuncu 14 adet, rastgele seçilmiş taşlara sahiptir. Fakat oyun kuralları gereği, oyunu başlatacak kişiye fazladan bir taş verilmiştir. Oyun başlatıcısı ıstakada bulunan 15 taştan birisini atar ve oyun döngüsünü başlatmış olur.

  Oyun Devam Ederken Istakada Kaç Taş Olur?

            Okeyin uğurlu sayısı 14’dür. Her oyuncu sıra kendisinde olmadığı sürece tam 14 adet taşa sahiptir. Bu taşlar iki aynı rakamda ve aynı renkte olabileceği gibi birbirinden farklı rakamlar ve sayılarda da olabilir. Sırası gelen her oyuncu bir taş atmadan önce, dilerse diğer oyuncunun attığı taşı alabilir; dilerse masadan arkası çevrilmiş taşlardan birisini seçebilir.

            Oyuncu seçtiği taşı aldıktan sonra ıstakasına koyar ve 15 adet taşa sahip olur. Ardından ister aldığı taşı, ister ıstakasında ki başka bir taşı saat yönünde ki oyuncuya vererek; ıstakasında ki taş sayısını 14’e düşürür. Bu şekilde oyun boyunca tüm oyunclar 14+1-1 şeklinde taş alışverişi yaparlar.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okeyde Son Taş Alınır Mı

  Oyun Bitiminde Istakada Kaç Taş Olur?

            Oyunun tüm safhalarında olduğu gibi, oyunun bitiminde de; oyuncuların elinde 14 taş bulunmaktadır. En son sırada olan ve kendisine taş verilen oyuncu, düzgün ve oyun kurallarına uygun olarak bitirdiği ve topladığı taşların sonunda; almış olduğu son taşı ıstakasına koyar, ardından fazla olan taşı veya okeyi oyun masasına atarak oyunu bitirir. Oyun bitimine kadar 15+1-1 şeklinde devam eden taş sayısı; son oyuncunun bir taş daha atarak ıstakasında 14 taş kalması ile sona erer.

Okeyde Istakada Kaç Taş Olur, Kaç addet taşla oynanır.

Daha önceki yazımız olan; Okeyde Masa İzleme Yazımızı ziyaret ederek okey oyunu oynayan kişileri nasıl izleye bileceğinizi öğrene bilirsiniz.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.