okey oyna

Okeyde Nasıl Bitilir

okey oyna

Okeyde Nasıl Bitilir

Okey oyna içerisinde bir takım dizilim kuralları mevcuttur. Bu kurallar çerçevesinde doğru dizilimi gerçekleştiren ilk kişi oyunu kazanır. Oyun içerisinde her isteka üzerindeki 14 taş için belli bir sıra vardır. Bunlar arasında örneğin 4,5,6 ya da 6,5,4 gibi en az 3 taş yan yana bu şekilde getirilerek ya da yine en az 3 ayrı renkli taş 5,5,5 veya 7,7,7 gibi dizilimler yapılarak elde bulunan 14 taş hizaya getirilir. Son olarak ise elde kalan 15. Taş ortaya atılarak oyun bitirilmektedir. Elbette okeyde nasıl bitilir sorusu noktasında farklı oyun bitirme şekillerinin de bulunduğunu söylemek gerek.

Farklı Alternatifler İle Okey Oyun Bitirilebilir

Örneğin ilk olarak standart olarak tüm taşlar belli bir düzen içerisinde dizilim yapılarak boşta kalan her hangi bir taş atılmak sureti ile oyunu bitirme olanağı bulunmaktadır. Farklı olarak eğer elde bir okey var ise o zaman okeyi ortaya atarak oyunu kazanmak adına en az birkaç turu riske atıp dönülebilir. Çünkü bu dönüşler sırasında her hangi bir oyuncu sıra ona geldiği zaman her an bitebilir. Fakat eğer gerçek okey ile oyun bitirilebilirse o zaman iki kat puan kazanılmış olur. Bir de oyun içerisinde sahte okey bulunmaktadır. Örneğin taşlar dağıtıldıktan sonra ortada açılan taş kırmızı 5 ise o zaman gerçek okey kırmızı 6 olur.

Eldeki Gerçek ya da Sahte Okey İle Oyun Bitirilebilir

Sahte okey ise bundan sonra kırmızı 6’nın yerine, yani gerçek okeyin yerine konabilmektedir. Bazen ele çift gerçek okey bile gelebilmektedir. Bu olduğu zaman ise en az bir ya da iki tur daha mutlaka dönme riski göze alınmalı ve gerçek okey ile bitme ihtimali denenmeli. Oyun içerisinde her hangi bir taş ile bitilebilir. İsteka üzerindeki 14 taş bu belli kurallar çerçevesinde dizilmiş ise bu noktada hangi taş dışarıda aklıyor ise oyun o taş ile bitirilebilir. Tüm bu alternatifleri ile okeyde nasıl bitilir sorusu cevaplanmaktadır. Hatta oyun eğer elde bir sahte okey var ise onunla bile bitirilebilmektedir.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Mobil okey oyna

Bir önceki yazımız olan Çanak Okey Nasıl Oynanır başlıklı makalede Çanak Okey Nasıl Oynanır ve Nasıl Öğrenilir hakkında bilgiler verilmektedir.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.