okey oyna

Okeyde Taşlar Nasıl Dizilir ve Nasıl Oynanır

okey oyna

Okeyde Taşlar Nasıl Dizilir ve Nasıl Oynanır

Okey oyunu 7 den 70 e herkesin oynadığı ve boş vakitlerde özel vakit geçirme seçeneği olarak değerlendirilen bir oyundur. Arkadaş ortamları için ideal bir seçenek olan ve yılbaşı, hafta sonu ya da tatil günlerinde grup olarak oynanabilecek zevkli bir oyundur. Ancak okey oynanışı şekli itibariyle birtakım bilgileri bilmeyi gerektirir. Özellikle kızların zorlandığı okey oyna oyununda okeyde taşlar nasıl dizilir sorusu sıkça sorulur.

OKEYDE TAŞLAR NASIL DİZİLİR

Okey oyununda 4 renk taş vardır. Bunlar mavi, yeşil, siyah ve kırmızıdır Her renk 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 olarak sıralanır. Bu taşlar per yapılarak oyun içerisinde el dizilir. Per yaparken taşlar renk ve ardışıklık esasları gözetilir. Okeyde taşlar nasıl dizilir dendiğinde iki şekilde eper dizimi yapılır.

Renge Göre Taş Dizimi

Okey oyununda taşlar renge göre dizilirken tek renk ya da karışık renk olarak diziliş yapılır. Tek renkte dizim yapılırken sarı renkte per yapılacaksa 1-2-3 şeklinde taşlar dizilir. Bu taşlar 8-9-10 ya da 12-13-1 şeklinde dizilebilir. Perler 1 den öncesine ya da birden sonrasına sarkmaz. Ancak 7-8-9 şeklinde oluşan bir perin sağına ve soluna aynı ardışıklık esasına göre taşlar eklenebilir. Ayı renk peri bir başka şekilde çift el dizerken de kullanılır. Elinizde çift taşla birçok ise bu durumda toplam 5 tane çift taş belirleyerek el açabilirsiniz. Aynı renk olacak şekilde 3 3 – 4 4 – 12 12 – 8 8- 7 7 şeklinde dizilen taşlar çift taşların aynı renk olması gerekmektedir.

Farklı Renklerde Per Dizimi

Okey oyununda perler ayı renkle olabileceği farklı renklerle de per yapılabilir. Farklı renklerde per yapmak için farklı renklerdeki aynı rakam taşların bir araya gelmesi gerekir. Farklı renk perler sarı 4 mavi 4 yeşil 4 şeklinde oluşturulabilir. Bu perin sağına soluna siyah 4 eklenerek sarı 4 mavi 4 yeşil 4 siyah 4 şeklinde yapılabilir 4 4 4 4 farklı renk peri sağlanmış olur. Okey oyunu sonunda bu kurala uymadan el açan oyuncu varsa o oyuncuya ceza puanı verilir.

Okeyde Taşlar Nasıl Dizilir

Okeyde Taşlar Nasıl Dizilir

Bir önceki yazımız olan Güvenilir Okey Siteleri Nelerdir başlıklı makalede Güvenilir Okey Siteleri Nelerdir ve Doğru Güvenilir Okeyi Nasıl Bula biliriz, hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okeyde Önemli Taşlar Nelerdir
okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.