okey oyna

Normal Okey Oyunu

okey oyna

Normal Okey Oyunu, 4 ıstaka, 106 okey taşı ve bir tane 6 yüzeyli zar ile oynanan, 2-4 kişilik bir masa oyunudur. Normal okey oyunu klasik okey oyunları ile eş anlam kazanmaktadır.

Okey Taşları

Normal Okey taşları, 4 farklı renk halinde gruplanmıştır ve her taştan ikişer tane bulunmaktadır. 104 taşta, 1’den 13’e kadar sayılar yazılıdır, diğer iki taşta ise sayı yazılı değildir ve bu iki taş, herhangi bir renk grubunda değildir. Bu iki taşa, joker taşı (sahte okey taşı) denilmektedir. Bu taşlar, oyun sırasında gerçek okey taşı yerine geçebilme özelliğine sahiptirler.

Oyunun Amacı

Normal Okey Oyununda amaç, oyuncunun taşları ıstakasına kurallar uygun şekilde ilk olarak dizmesidir.

Nasıl Oynanır

Normal okey oyunu başlamadan önce, taşların ıstakaların önüne ters bir şekilde ve beşerli gruplar halinde dizilmesi gerekmektedir. Bu dizilme tamamlandığı zaman 106. taş herhangi bir gruba dahil olmayacaktır ve bu taş daha sonra okey taşının yerine geçecektir.

Taşlar gruplandıktan sonra, bir oyuncu iki kez arka arkaya zar atar. İlk atılan zar ile ıstakanın önündeki kaçıncı gruptan başlanacağı, ikinci zar ile seçilen grupta alttan kaçıncı taştan başlanacağı belirlenir. Zar sonucunun 6 gelmesi durumunda, beşli grubun ortasındaki taş seçilir. Zar atışı ile seçilen bu taş, gösterge taşı olacaktır ve gösterge taşının üzerinde yazılı sayının 1 fazlası olup gösterge taşı ile aynı renkte olan taş, okey taşı olup, bütün taşların yerine geçebilmektedir.

Daha sonra, bir kişi taşları dağıtır ve bu dağıtım sonucunda oyuna başlayacak olan kişinin 15 taşı, diğer kişilerin 13’er taşı olur. Dağıtımdan sonra artan taşlar, ters bir şekilde masanın ortasına konur ve oyun kişilerin taşlarına ıstakalarına dizmesi ile başlar.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okeyde Renkli Bitmek Nedir

İlk olarak, 15 taşı olan kişi, bir taşını seçerek sağ taraftaki kişiye verir ve bu kişi, isterse bu taşı kullanır, istemezse ortadan bir taş alır ve elindeki bir taşı tekrar sağındaki kişiye verir. Oyun bu şekilde devam eder ve bir kişi taşlarını uygun bir şekilde dizmeyi tamamlayana kadar devem eder. Dizilimi ilk tamamlayan oyuncu, birinci olur.

“Normal Okey Oyunu” için bir cevap

  1. modamood dedi ki:

    Yaz aylarının efsane gece oyunu! Yazcıların gözleri yaşlı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.