logo

Okey Çifte Nasıl Gidilir

Okey Çifte Nasıl Gidilir

Okey Çifte Nasıl Gidilir

okey çifte nasıl gidilir nasıl oynanır şöyle özetlemek gerekirse; okey oynamak 7’den 70’e hemen hemen herkesin yaptığı eğlenceli ve hızlı vakit geçirmeyi sağlayan bir etkinliktir. Tatillerde, boş vakitlerde ve arkadaş gruplarının bir araya geldiği zamanlarda yapılabilecek özle bir etkinlik olan okey oyna oyunu taktikleri ile de zevkli ve heyecanlı bir oyundur Okey oynarken elinize gelen taşların durumuna göre perlerinizi çift dizerek çifte gidebilirsiniz. Ancak okey çifte nasıl gidilir bilmiyorsanız önce çifte nasıl gidildiğini öğrenmeli ve bilinçli şekilde okeyi oynamalısınız.

OKEYDE ÇİFTE NASIL GİDİLİR?

Okey oynarken eliniz seri ya da çift şekilde perlerden oluşabilir. Siz de taşların durumuna göre elinizi çift ya da seri olarak dizebilirsiniz. Okey çifte nasıl gidilir ve nasıl çift açılır konusunda şu detaylara değinebiliriz. Çift dizmek için öncelikler taşlar aynı renk olacak şekilde aynı taşlarla dizilmelidir. Sarı 6 ile diğer sarı 6 eş yapılarak 1 adet çift per yapılır. Bu şekilde en az 5 değişik şekilde çift peri yapılır ve el çift olarak açılır. Örneğin sarı 6 6 mavi 5 5 kırmızı 3 3 siyah 12 12 ve yeşil 1 1 olarak en az 5 perlik çift el hazırlandığında el açılır. Oyunun devamında size taş atan oyuncudan çift açabilmek şartla attığı taşı alabilirsiniz. Yandan aldığınız taş mavi 2 ise istekadaki mavi 2 ile per yaparak çift olarak açabilirsiniz ve elinizdeki sayıları azaltabilirsiniz. Unutmamanız gereken konu elinizde kalan taşlar iki ile çarpılacağı için mümkün olduğu kadar çok sayıda çift açmalısınız.

ÇİFTTEN NASIL BİTİLİR?

Okey oynarken en az 5 çift per ile el açılabilir. Ancak çiftten de bitilebilir. Çiftten bitmek için istekadaki tüm taşlar çift olacak şekilde dizilmelidir. 7 adet çift oluştuğu zaman çiftten bitilir. Bu durumda diğer oyuncular ikişer misli ceza alarak avantaj sağlarsınız. Çiftten bitecek bir el örneği;

Sarı 5 5 mavi 6 6 kırmızı 4 4 yeşil 2 2 yeşil 12 12 sarı 11 11 siyah 13 13 şeklinde hazırlanmış bir el çiftten bitilebilir. Eğer oyun göstergeli ve gösterge sarı 8 ise son per sarı 8 ve yeşil 4 gibi kombinleme olabilir; gösterge okey gibi kullanılabilir.

Daha önceki yazımız olan; Okeyi Öğrenmek İstiyorum Yazımıza da göz atarak okey oyununda öğrenmek istediğiniz her şeyi bula bilirsiniz.

OkeyOyna.NET Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli dostluklar ve bir birinden eğlenceli oyunlar sunan http://www.okeyoyna.net sitemiz kullanıcılarına popüler oyunu hizmeti sunmaktadır.

Copyright - 2006 - 2017 OkeyOyna.NET Tüm Hakları Saklıdır.