okey oyna

Okeyi Öğrenmek İstiyorum

okey oyna
Okeyi Öğrenmek İstiyorum

Okeyi Öğrenmek İstiyorum

Okeyi öğrenmek istiyorum diyorsanız doğru adrestesiniz okey şöyle ki; arkadaş grubu olarak oynanabilecek özel bir oyun etkinliği olan okey oyna oyunu 4 kişi ile oynanan akıl yürütme ve şans faktörü olan bir oyundur. İsteka ve okey taşları ile masa üzerinde oynanan bu oyun yaz boz ve zar ile de konsept şekilde oynanır. Siz de bu oyuna dahil olmak ve oynamak istiyorsanız okey kurallarını öğrenmeli, çeşitli oyun stratejileri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

OKEY ÖĞRENMEK İSTİYORUM

            Okey stratejileri öğrenmek ve okeyi öğrenmek istiyorum diyorsanız okeyi teorik ve uygulama olarak iki şekilde öğrenmeniz gerekecek. Okey öğrenmek için öncelikle malzemeleri tanımalısınız. Masada oynanan okey oyunun isteka, okey taşları, zar ve yaz boz vardır. Ortada karıştırılan taşlar zar yardımı sıra usulü ile dağıtılarak 15 taş istekaya dizilir. Bu noktadan sonra oyuncular taşlarını istekada per halinde dizerler. Okeyi öğrenmek istiyorum diyen bir kişinin ilk öğrenmesi gereken husus per oluşturmaktır.

OKEY PER NASIL YAPILIR?

            Okeyde per çeşitli şekillerle yapılır. Seri şekilde el per yapılabilir. Aynı renkte seri şekilde ardışık sayılar dizilerek per oluşturulabilir. 123 – 5678- 234 gibi seri el dizimi oluşturulabilir. Bu noktada önemli olan detay bu taşların aynı renkte olmasıdır. Perlerde 1 in sol tarafına herhangi bir taş koyulmaz. Son taş olarak da yine 1 sayısından sonra da taş eklenemez. 10 11 12 13 1 şeklinde perde en son 1 taşı eklenir sonra sayı eklenmez.

Okeyi Öğrenmek İstiyorum

            Bir diğer şekilde de farklı renklerle okey peri dizilebilir. Bu dizimde rakamlar aynı renkler farklı olmak zorundadır. 3 ve 4 taşlı perler oluşturulabilir. Örneğin 5 5 5 5 rakamları mavi, yeşil, siyah ve sarı renklerde per olarak dizilebilir. Bu şekilde 14 taş per yapılarak el bitirilir.
Çift per olarak el dizilebilir. En az 5 çift ile per yapılarak el açılabilir. 7 çift yapılarak da elden bitilebilir. Çift per yapmak için aynı renk ve aynı sayı taşlara ihtiyacınız vardır. Örneğin siyah 9 9 le bir adet per yapılmış olur. Bu şekilde çift ve seri perler elinizdeki taşların durumuna göre dizilerek okey oynanır.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okeye Dördüncü Arıyorum

Daha önceki yazımız olan; Okey Ücretsiz Oynama Siteleri Sayfamıza bağlanarak okey oyununu ücretsiz oynaya bilir ve ücretsiz okey oynama sitelerini göre bilirsiniz.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.