okey oyna

Okey Kaç Taş İle Oynanır

okey oyna
Okey Kaç Taş İle Oynanır

Okey Kaç Taş İle Oynanır

Okey kaç taş ile oynanır, okey oyununda çok önemli olan bu konu şöyle ki; okey en az iki kişi ile oynan ve tüm dünyada bilinen popülerliği çok yüksek, bayan ya da erkek fark etmeden oynanabilen masa oyunudur. Okey oyunu taşlı bir oyun olup amaç taşları art arda gelecek şekilde yani 3 – 4 – 5 aynı renkten  ya da yan yana 9 – 9 – 9- 9  gibi farklı renklerdeki sayıların gelmesi ile oyun bitimi yapılmaktadır. Okey oyununda amaç, kaç el üzerinden oynanıyorsa eğer diğer oyunculardan puan olarak geri kalmamaya çalışmaktır. Oyunda elin taşları dağılınca geriye kalan taşlar ortaya konulmakta ve eli düzeltmek için yerden ve yan masadan atılan taşları alarak ıstakadaki diğer taşlar düzenleme yapılmaktadır. En az üç taş aynı ya da ardışık olmalı bir tanesi ise 4 lü şekilde dizilerek bitme yapılmaktadır.

Okey oyununda toplam kaç taş bulunmaktadır?

            Okey oyununda toplam 104 taş bulunmaktadır. Kırmızı, siyah, mavi ve yeşil renklerde 1 den başlayarak 13 rakamına göre bu dört renkten ikişer adet bulunmaktadır. 2 adette okey oyna yerine kullanılan üzerinde farklı bir şekil bulunan sahte okey taşı bulunmaktadır. Bu okey taşı renkleri farklı renklerde de bulunmaktadır. Okey Kaç Taş İle Oynanır.

Okey kaç taş ile oynanır?

            Okey kaç taş ile oynanır kısaca bahsetmek gerekirse şöyle oynanmaktadır. 4 kişi ile oynandığında taş dağıtımını yapan kişinin yanındakine 15 taş diğer 3 kişiye ise 14 taş verilmektedir. Yani 4 kişi ile oynandığında 57 taş oyunculara verilmekte olup 1 taş okey açılır. Kalan 46 taş ise ortaya oyun yapmak için üst üste konulmaktadır. 15 taşı alan ilk kişi oyuna işine yaramayan taşı yan oyuncuya atarak başlamakta olup yan oyuncu atılan taş işine yarıyorsa eğer atılan taşı alır.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okeyde Son Taş Alınır Mı

            İşine yaramıyorsa eğer ortaya konulan taşlardan çekerek ıstakasına almaktadır. Istakasında per yapmaya yaramayan taşını da oda yanındakine atmaktadır. Okey oyununda döngü bu şekilde devam etmektedir. Okey 14 taş üzerinden oynanmakta olup ıstakadaki taşlar sıralı şekilde tamamlanınca el bitmektedir. Okey oyunu 2 ve 3 kişi ile de oynanabilmekte olup hep 14 taş dağıtımı şeklinde devam etmektedir. Kesinlikle taş artışı söz konusu değildir.

Daha önceki yazımız olan; Okeyde Önemli Taşlar Nelerdir yazımızı okuyarak okey oyununda önemli taşlara göz ata bilirsiniz.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız
Okey Kaç Taş İle Oynanır
5 (100%) 1 vote[s]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.