okey oyna

Okeyde Önemli Taşlar Nelerdir

okey oyna

Okeyde Önemli Taşlar Nelerdir

Okeyde Önemli Taşlar Nelerdir

Okeyde öenmli taşlar nelerdir, şöyle ki; okey oyna oyunu günümüzde internet ortamına da taşınmış olup internet üzerinden de giriş yaparak keyifli saatler geçirebilirsiniz. Okey internet üzerinden oynandığında tanımadığınız kişiler ile oynamakta olup evinizde ya da istediğiniz her yerde oynayabilirsiniz. Okey oyunu masada karşılıklı kişiler ile birebir oynamak internette oynamaktan daha zevklidir. Oyun esnasında kişiler bir birlerine farklı şekillerde atıfta bulunarak oyun daha eğlenceli hale gelmektedir. Okey taşlı bir oyun olduğu için istekalardan sürekli olarak taş sesleri çıkmaktadır. Taş sesleri adeta oyuna ahenk getirmekte ve oyunun akışına yön vermektedir. Okeyde taşlar 106 adet olup her taşın kendine göre bir özelliği bulunmaktadır. Okeyde taşlar masada sıra ile dağıtımı yapılırken internet ortamına otomasyon sistemi ile dağıtılmaktadır. Masada en az iki kişi ile oynanabilen okey internet ortamında dört kişi ile oynanabilmektedir.

Okeyde önemli taşlar nelerdir?

Okeyde önemli taşlar nelerdir diye incelemek gerekirse aslında okeyde her taşın önemi büyüktür. Fakat iki taş daha önemli olup bu iki taş ise okey olarak açılan taşın bir üstü olan taşlardır. Örneğin ortaya mavi renkli 8 taşı açıldı ise mavi renkli 9 taşı en önemli taş pozisyonundadır. Yani mavi dokuz taşı okey taşıdır. Mavi 9 taşı her boşluğu doldurduğu için okeyde bitmeyi daha kolay hale getirmektedir. Geri kalan 104 taş ise aynı fonksiyona sahip olduğu için sadece düz sıralamalarda kullanılabilmektedir. Bu kural düz okeyde geçerli olup diğer okey oyunu çeşitlerinde taşların önemleri de değişkenlik göstermektedir. Fakat okey taşı gelen kişi diğer kişilerden oldukça avantajlıdır. Okey açılan taş her oyunda fonksiyonu kullanım olarak aynıdır.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Ücretsiz Okey Nasıl Oynanır

Okeyde bitmek nasıl olmaktadır?

Okey oyununda taşların önemine göre en hızlı şekilde elini tamamlayan kişi oyunu bitmektedir. Düz bitmelerde taşlar ardışık olarak dizilmekte, çifte gidilen ellerde ise aynı renk aynı sayılar olması zorunludur. Çifte gidilen ellerde de okey taşı önemli olup eşleştiremediğiniz taşın yerine kullanılabilmektedir. Düz bitilen ellerde iki sayı düşülürken, okey ya da çift ile bitilen ellerde 4 sayı düşülmektedir. Bu nedenle çift gidilen taşlar ve okey açılan taşı bulmak zor ve önemlidir. Çift taşları toplamak daha zor olduğu için her zaman için ardışık taşlardan el yapmak avantajlıdır.

Daha önce paylaşmış olduğumuz Okeyde İşlek Taş Ne Demek Konumuzu okuyarak okey oyunlarında işlek taşlar ile alakalı tüm bilgileri öğrene bilirsiniz.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız
Okeyde Önemli Taşlar Nelerdir
5 (100%) 1 vote[s]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.