okey oyna

Okeyde İşlek Taş Ne Demek

okey oyna
Okeyde İşlek Taş Ne Demek

Okeyde İşlek Taş Ne Demek

Okeyde işlek taş ne demek olduğunu açıklamak gerekirse şöyle ki; okey oyununun kurallarını bilmek okeyi oynamak için olmazsa olmazdır. Okeyin kurallarını bilmek kadar oyunu takip etmek ve stratejiler geliştirmek de okeyi oynamak için gerekli işlemlerdir. Okey oynarken yapılan hatalar ile ceza puanları alarak dezavantajlı duruma düşülebilir. Bu gibi durumlar performansınızı olumsuz etkileyecektir. Örneğin işler taş atmak hem ceza puanı almanızı hem de olası bir elinizi bitirme ihtimali için sizin olumsuz etkileyecek bir durumdur. Bu duruma düşmemek için okeyde işlek taş ne demek bunu iyi bilerek daha etkili bir okey oyna performansına kavuşabilirsiniz.

OKEYDE İŞLER TAŞ NASIL ANLAŞILIR?

            Okey oynarken işler taş düz okey ve 101 okey için ayrı ayrı kavramlar oluşturur. Düz okeyde siz elinizi dizdiğinizde örneğin 5 6 8 9 şeklinde bir yarım periniz varsa siz bu per için aynı renkteki 7 rakamını beklemelisiniz. Yandan gelen aynı renk 7 rakamı sizin için işler taştır ve onu alıp perinizi tamamlayabilirsiniz. Bir diğer şekilde de 3 3 3 peri ya da 3 3 yarım peri için de yandan işle taş alabilirsiniz. Elinizdekilerden farklı renkte 3 geldiği zaman onu alarak perinizi tamamlayabilirsiniz.

101 OKEY OYUNUNDA İŞLER TAŞIN ANLAMI

            101 okey onarken işler taş kavramı daha önemlidir. Çünkü 101 okeyde el açıldığında masaya dizilir ve el göz önünde olur. Bu noktadan sonra masadaki perlerden herhangi birine işleyen taş yani o perde yeri olan taş atıldığında atan kişiye ceza puanı olarak 101 puan eklenir. Bu yüzden 101 onarken hem yerdeki hem de elinizdeki taşları takip etmeli işleyen taşı atarak ceza almamalısınız. İşleyen taş atmanız aynı zamanda elinizden sayı kaçma imkanınıza öldüren bir işlemdir. Okeyde İşlek Taş Ne Demek

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Android okey oyna

ÇİFT ELDE İŞLER TAŞ NEDİR?

            Oyun sırasında elinizi çift olacak şekilde diziyorsanız bu durumda çifti çıkmamış taşlar,  gösterge yerine koyduğunuz taş ve okeyin yanına koyduğunuz taşlar da sizin için işler taştır. Okeyde işlek taş ne demek dendiğinde örnek eli inceleyerek durumu daha iyi anlayabilirsiniz. Eğer 33 44 6(okey) şeklinde bir çift el dizdiyseniz ve yandan aynı renkteki 6 geldiyse onu alarak okeyi boşa çıkartabilirsiniz. Bu durumda 6 sizin için işler taştır. Yere dizilen taşlar için de aynı durum geçerlidir.

Daha önceki yazımız olan Okeyde taş biterse ne olur konu başlığımızı da okuya bilir okeyde taş bittiğinde neler olduğunu öğrene bilirsiniz.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.