okey oyna

Okey Nasıl İcat Edildi

okey oyna

OKEY NASIL İCAT EDİLDİ

Tüm dünya çapında büyük bir beğeni içerisinde ilgi gören bu keyifli topluluk oyununun aslına bakılırsa ilk icat edilme nedeni oldukça farklıdır. 13. Yüzyılda Çinlilerin bulduğu okeyin çıkış noktası daha çok domino taşlarıdır. O dönem Acemler azlığı olarak bilinen bir kesim, domino oyununu bir tahta geliştirerek farklı bir boyuta taşımıştır. Bilindiği üzere domino taşları üzerinde sadece noktalar bulunmaktadır ve oyun bu şekilde sürmektedir. Fakat zaman içerisinde tahta üzerinde çıkan noktalı taşların yerini ise sayılar almıştır. İlk başlangıcı yapılan okey oyunu daha sonra Çin üzerinden orta doğuya sıçramıştır. Arabistan, İran ya da Fas gibi ülkeler içerisinde, gelen bu oyuna daha çok sıralı taş oyunu denmiştir.

Zamanlar Farklı Topraklara Yayılan Keyifli Oyun

Bu noktada okey nasıl icat edildi sorusu için bu kısa cevabın ardından 15. Ve 16. Yüzyıla kadar bu ülkelerde gelişimini sürdürdüğü ile devam edilebilir. Bu dönemlerdeki Türk-Arap ilişkileri sırasında ise oyun Anadolu’ya kadar gelmiştir. Osmanlı içerisinde Enderun mektebinde görev yapan bir hoca bu oyunun kurallarını 15. Yüzyılda büyük bir oranda değiştirmiştir. İsmi de değiştirilen bu güzel oyun o dönem Ol kıraat-ı olarak anılmaya başlanmıştır. Osmanlı’dan belirli bir zaman sonra Avrupa’ya da yayılan oyun burada zaman içerisinde Ol kıraat-ı yerine okey ismini almış ve günümüze kadar gelmiştir.

Değişik İsimler İle Anılan OKEY OYNA

Diğer bir söylentiye göre ise okey nasıl icat edildi sorusu adına eski dönemlerde engelli çocukların renk ve sayıları tanıması adına da kullanıldığı ve buradan yola çıkılarak bir oyun haline geldiği de söylenmektedir. Çin’den orta doğruya oyun geçiş yaptığı dönemde ise el turaft ismi ile anılmaya başlanmıştır. Yani sıralı taş anlamına gelmektedir. Serüvenine Çin’den başlayıp orta doğuya ve ardından Anadolu’ya kadar gelen bu keyifli topluluk oyunu daha sonra Avrupa’ya kadar ilerlemiş, son olarak ise tüm dünya tarafından okey ismi olarak kabul edilmiştir. Oyun şu an ki hali ile her ne kadar 2 iki kişi ile de oynanabiliyor olsa bile, daha doğru bir biçimde 4 kişi ile oynanmaktadır.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okey Gösterge Nasıl Yapılır
okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.