okey oyna

Okey Kaç Kişi İle Oynanır

okey oyna
Okey Kaç Kişi İle Oynanır

Okey Kaç Kişi İle Oynanır

Okey kaç kişi ile oynanır hakkında bilgiler edine bilir ne işe yaradığını öğrene bilirsiniz şöyle ki, okey oyunu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oynanan en popüler masa oyunlarının başında gelmektedir. Ülkemizde okey oyunu belirli kurallara göre oynandığı için kahvehanelerde, kafelerde, oyun salonlarında müdavimleri tarafından sıkça oynanmaktadır. Okey oyunu taşlı bir oyun olup toplamda 54 taş üzerinden oynamaktadır. Okey kaç kişi ile oynanır, oyun kuralları nelerdir kısaca bahsetmek gerekirse şöyle oynanmaktadır.

Okey kaç kişi ile oynanır ve oyuncu kuralları nelerdir?

            Okey kaç kişi ile oynanır bilmeyenler için okey oyna genelde 4 kişi ile oynanması gereken bir oyundur. Fakat 4 kişi olmadığı durumlarda 3 kişi ya da en az iki kişi ile de oynanabilmektedir. Okeyde ilk taşı atacak olan oyuncu yani taşları dağıtan oyuncunun yanındaki oyuncuya 15 taş verilmektedir. Diğer oyunculara ise 14 taş verilmektedir. Bu dağılım en güzel şekilde 4 kişi oynandığında geçerli olmaktadır. Eli dağıtan kişi sürekli olarak her oyun bitiminde değişmekte olup bu bir döngü şeklinde devam etmektedir. Okey oyunu çiftli oynamak isterseniz mutlaka 4 kişi ile oynamanız gerekmektedir. 2 li ya da 3 lü olarak oynamalarda eşli oynama şekli yapılamamaktadır. Okey oyunu diğer oyunlara nazaran daha zevkli bir oyun olup aynı zamanda zihni de dinlendirmekte ve zekâyı da geliştirmektedir.

Okey oyunu nasıl oynanmaktadır?

            Okey oyunu 15 taşı alan ilk oyuncunun taşı yere atması ile oyun başlamaktadır. Ortada kalan taşlar bitinceye kadar bir döngü şeklinde taş atma devam eder. Eğer yan oyuncunun attığı taş işinize yarar ise o taşı da alabilir ve ortadan taş çekmeyebilirsiniz. Bu işlem okey oyunu kaç kişi ile oynanırsa oynansın aynı şekilde işleyiş böyledir. Okey oyunun oynayan kişiler yerde taş kalmayıncaya kadar oyunu bitemezlerse eğer taşlar istekadan dökülür ve yeniden başlanır. Okey oyunu en zevkli şekilde 4 kişi ile oynandığı zamandır. Çünkü 4 kişi ile her türlü okey oyunu oynamak olanaklıdır. Okey oyununu oynayan kişiler taşların çıkışlarını iyi takip ederek ona göre taşlarını dizmektedirler. Taş takibi yapmayanların oyun bitme olasılığı daha düşüktür. Okeyde avantajlı taraf okeyin geldiği kişidir. Okey Kaç Kişi İle Oynanır.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okeye Dördüncü Arıyorum

Daha önceki yazımız olan, Okeyde Istakada Kaç Taş Olur Yazımızı ziyaret ederek okey oynamak için ıstakanızda kaç taş olması gerektiğini öğrene bilirsiniz.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.