okey oyna

Okey Tarihçesi

okey oyna

Okey tarihçesi, 1930 Yıllarında romanya doğumlu ve ikametli olan bir yahudi kökenli Rummikub Ephraim Hertzano isminde biri bugun islamın eski kıblesi olarakta bilinen filistine göç ederek. Burada okey oyununu yazmaya ve hazırlamaya karar vermiştir.

Okey Oyunun Yapımı ve Buluşu

Bu kişi bir gün evinin arka bahçesinde oturup düşünürken aklına muhteşem bir fikir gelir ve hemen bu fikri unutmadan kaleme döker, akabinde bu kaleme döktüğü fikri uygulamaya geçer. Ailesi için bir eğlence ve miza anlayışı içeren buluşu olan okey oyununu yazmaya başlar ve bu iş içinde evinin arka bahçesini kullanmaya karar verir.

Evinin arka bahçesinde kendine bu oyunu yapmak icat etmek için gerekli ekipman çalışmalarını tamamlar ve işe koyulmaya başlar. İlk olarak marangozluk ustalığını kullanarak 4 adet bugün adı ıstaka olarak bilinen taşların dizilen kısmını oluşturur. Daha sonra bu oyunu oynaya bileceği taşların karıştırılıp ve dağıtılması için bir masa yapmaya başlar.

okey tarihçesi
okey tarihçesi

Her şey hazır gibi görünürken taşları ve oyunda taş dağılımını sembolize eden zarı hesaba katmamıştı. Masa ve ıstaka olayını bitirdikten sonra tekrar bir sandalyeye oturarak. Kahvesini yudumlayarak düşünceye dalar ve bir anda kalına sayısal olarak taşları oluşturmak gelir. Tekrar evinin bahçesinde bulunan atölyesine geçerek taşları ve zarı da oluşturarak böylelikle okey tarihçesi yazılmış ve icat edilmiş olur.

Okey Oyununu İlk İcat Eden ve Oynayan

Rummikub bu oyunu yazdıktan sonra geriye sadece bu oyunu uygulamak ve oynayışını ortaya çıkarmak kalır. Ailesine mensup bireyleri bu sebeple evinin arka bahçesine çağırarak 4 kişilik oynana bilen oyunu öncelikle iza eder öğretir ve sonra oyunu oynayama başlarlar.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okey Hileleri

Sonuç olarak bu oyunu okeyi ilk bulan ve icat eden kişi kazanır ve böylelikle zamanla. Bu oyun günümüze kadar ulaşarak popülerliğini sürdürmeye devam eder.

Bu oyunu ilk defa oynayacaksanız veyahut yazımızı okudunuz ve oyundan etkilendiniz. Hemen oynamak istiyorsanız alt kısımda oyuna gire bileceğiniz görsel resmimiz bulunmaktadır. Oyunu hiç bilmeyen bir kullanıcıysanız yazılarımız arasında öğrenmeniz ile ilgili bir çok yazımızı okuyarak oyunu öğrene bilir ve oyuna vakıf ola bilirsiniz.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

“Okey Tarihçesi” için 2 cevap

  1. Hakan TAŞ dedi ki:

    Vallah hep merak etmişimdir bu okey oyunu nasıl çıktı kim yazdı tarihi nasıl diye saolsunlar detaylı bir yazı ile aydınlatmışlar teşekkür

  2. halil dedi ki:

    okey oynamak için tercih edilmesi gereken en doğru site.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.