okey oyna

Okeyde Son Taş Alınır Mı

okey oyna
Okeyde Son Taş Alınır Mı

Okeyde Son Taş Alınır Mı

Okeyde son taş alınır mı yada ne yapılır hakkında bilgiler edine bilirsiniz şöyle ki, bilindiği üzere okey oyna oyunu sahte iki okey ile birlikte toplamda 106 taştan oluşmaktadır. Ek olarak dört isteka ve bir çift zar ile oyun başlar. Fakat önce tüm taşlar ortaya dağıtılır ve 5’li grup halinde toplanıp yan yana konur. Daha sonra ise çift zar atılarak ilk zar sayısı kadar grup üzerinde gidilir. İkinci zar sayısı ise sütun üzerindeki sırayı belirler ve o taş çekilir. O taş artık sahte okey olarak geçer ve bir üstü ise gerçek okey olur. Yani sahte okey kırmızı 3 olmuş ise geçek okey artık kırmızı 4 dörttür. Bundan sonra kalan grup halindeki taşlardan alınıp her oyuncuya 14 tane taş verilir. Oyunu başlatacak olan oyuncuya ise 15 taş verilir ve ortaya da belli bir miktarda oyuncuların çekmesi için taş konur.

Okeyde Son Taşa Ne olur

            Bundan sonra oyun bir döngü hailini alır ve her hangi bir oyuncu bitene kadar ortadaki taşlardan ve kenara atılmış olan taşlardan alınarak devam edilir. Bu noktada birçok kişinin aklına her seferinde peki Okeyde son taş alınır mı sorusu takılır. Belki okey oyunu oynayan büyük bir kesimin başına gelmemiş olabilir ama ortada hiç taş kalmadığı zamanlar da olabilmektedir. Fakat bu tür durumlarda genel olarak son taşı kim alırsa oyunu bitirmektedir. Eğer bitmiyorsa da o zaman oyun bu şekilde kalır ve yeniden başlanır. Hiçbir oyuncudan da puan düşülmez.

Okeyde Son Taşın Kalma Nedenleri

            Bunun genel olarak üç farklı nedeni vardır. Biri, oyun içerisinde tüm oyunculara şanssız bir şekilde kötü eller gelmiştir ve hiç kimse bir türlü bitememektedir. Bu da oyunun uzamasında ve son taşa kalmasına neden olmaktadır. Bir diğeri ise elbette bir oyuncunun çifte gidiyor olmasıdır. Bu durum oyunculardan 8 puan birden düşüreceği için eğer elinde aynı değerde ve renkte taşlar varsa çifte giderek oyunu uzatır. Ya da eşli oyunda Okeyde son taş alınır mı sorusu adına diğer takım oyuncusunun, arkadaşı ortaya okey atarak bitmesi için elini bozması ve rakibi taşlaması ile olur.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Dünya okey müsabakaları

Daha önceki yazımız olan; Okeyde Oynadığın Kişiyi Bulma Yazımıza göz atarak okeyde oynadığın kişiyi nasıl bula bileceğiniz konusunda yardım ala bilirsiniz.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.