okey oyna

Okey Nasıl Dağıtılır

okey oyna
Okey Nasıl Dağıtılır

Okey Nasıl Dağıtılır

Okey nasıl dağıtılır oyun tamamen şöyle ki; tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de okey bilindiği üzere büyük bir keyif ile oynanmaktadır. Hatta en fazla oynanan bir nevi topluluk oyunu da denebilir. İki sahte okey oyna olmak üzere toplamda 106 taş ve 4 tane oyuncu istekası bulunmaktadır. Taşlar kırmızı, siyah, yeşil ve mavi renklerinden oluşur. Her renkte 13 sayı bulunur. Aynı zamanda yine her renkte iki sayı vardır. Örneğin siyah renkte iki tane 5 ya da iki 8 bulunmaktadır. Oyun içerisinde sıralı bir şekilde 7,8,9 ya da 9,8,7 gibi bir isteka üzeri dizilim yapılırken, farklı renklerde en az 3 tane aynı sayı, mesela 5,5,5 şekilde yan yana getirilebilir. İstisna olarak 12,13,1 şeklinde ya da 13,1,2 gibi sıralama da kurallar çerçevesinde kabul edilmektedir.

Okeyde Taşları Dağıtma

            Şimdi ise Okey nasıl dağıtılır sorusu için kısa bir açıklama yapmak gerekirse; ilk olarak tüm taşlar ortaya dağıtılır ve belli bir sayı ile üst üste dizilerek yan yana konur. Son kalan taş ise ilk sıradaki taşın üzerine eklenir. Zar atılarak gelen sayılar ile taşlar oyunculara dağıtılmaya başlanır. Bu noktada gelen ilk zar taşların grubunu belirler. Diğeri ise sütun olarak sırasını gösterir ve o taş çekilir. Örneğin gelen taş eğer kırmızı 9 ise o zaman gerçek okey kırmızı 10’dur. Ve bu sayı diğer her sayının yerine geçmektedir. Taşlar dağıtılırken en baştaki sütun ele alınır ve dörde kadar saydıktan sonra gelen dizi ele alınıp ilk oyuncuya toplamda 15 taş verilir. Aynı şekilde diğer oyunculara da bu şekilde toplamda 14 taş verilir.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okey Nasıl Atılır

Okey Oyunu Başlangıcı

            Tüm oyunculara taşlar bu şekilde dağıtıldıktan sonra ise elinde 15 taş bulunan oyuncu kendisine fazlalık gelen taşı sağ tarafındaki oyuncunun yanına bırakır ve bu şekilde döngü başlar. Tüm bu bilgiler ışığı altında Okey nasıl dağıtılır sorusu cevaplandıktan sonra okey kuralları içerisinde doğru dizilimi ilk yapan oyuncu elindeki fazlalık taşı ortaya bırakarak oyunu bitirir. Eğer kişinin elinde gerçek okey var ise o zaman oyunu birkaç el daha döndürerek okeyi ortaya atıp çift puan almaya çalışabilir.

Daha önce sizler için hazırlamış olduğumuz Okey Nasıl El Açılır Yazımızı ziyaret ederek okey oyununda el nasıl açılır ve nasıl açılırsa daha çok puan kazanılır gibi konuları öğrene bilirsiniz.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.