okey oyna

Okey Taş Dağıtma Nasıl Olur

okey oyna

Okey Taş Dağıtma Nasıl Olur

Okey oyunu genelde 4 kişi ile oynanmaktadır. Fakat oyun oynayacak kişi bulunmadığı durumlarda 2 ve üç kişi ile de oynamak mümkündür. Okey oyunu 2 kişi, 3 kişi ya da 4 kişi ile de oynansa okey oyna kuralları değişkenlik göstermemektedir. Okey taş dağıtma nasıl olur hiç bilmeyenler için ya da bilgileri tekrar hatırlatmak için anımsatmak gerekirse şöyledir. Okey oyununda 106 taş bulunmakta olup bir taş okey olmaktadır. Okey oyununda taş dağılım herkese eşit miktarda verilmekte olup ilk oynayacak kişi bir taş fazla almaktadır.

Okey taş dağıma nasıl olur ve kaçar taş oyunculara verilmektedir?

Okey taş dağıtma işlemlerine geçmeden önce tüm okey taşları ters çevrilerek masa üstünde iyice karıştırılmaktadır. Karıştırılan okey taşları daha sonra 5′ er adet olacak şekilde sıralanmaktadır. Tüm okey taşları 5′ erli şekilde sıralandıktan sonra zar atılarak okey bulma işlemi yapılmaktadır. Okey açıldıktan sonra taşların dağıtımına başlanmaktadır. Okey açılan desteden sonraki desteden alınarak ve 3 deste atlayarak 1 deste daha alınıp yan masaya verilmektedir. Daha sonra ilk alınan destelerin yanından alınarak dağıtma işlemine devam edilmektedir. Okey taşlarını dağıtan ilk kişinin sağındaki kişi oyuna ilk başlayacağı için 15 taş verilmektedir. Diğer kişilere is 14 taş verilmektedir. Okey taşlarının dağıtımı bu şekilde tamamlanmış olur. Her el bitiminde okey taşları aynı şekilde dağıtımı bir döngü şeklinde devam etmektedir.

İnternet üzerinden oynanan oyunlarda okey taş dağıtma nasıl olur?

Okey oyunu masa üzerinde canlı oynanabildiği gibi internet üzerinden online olarak da oynanabilmektedir. İnternet üzerinden oynanan okey oyununda kurallar aynı olmakta fakat sadece taş dağıtımı farklı olmaktadır. İnternet üzerinden oynanan okey oyununda taşlar yine aynı şekilde 14 adet verilmekte fakat oyun bitimlerinde otomatik olarak oyunculara dağıtılmaktadır. İnternet üzerinde oynanan okey oyununda sayı düşme olarak oynanabildiği gibi sayı düşme olmadan da her oyun bitiminden sonra sürekli yeni oyun otomatik olarak gelmektedir. Okey taşları normalde olduğu gibi internet üzerinde de aynı şekillerde olmaktadır. Taş dağıtımlarında el sizden başlamasa bile taş dağıtımını yine size vermemekte ve sistem otomasyon şeklinde kendisi dağıtmaktadır.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okey olimpiyat oyunları

Bir önceki yazımız olan Okeyde Elden Bitince Kaç Yazılır başlıklı makalede Okeyde Elden Bitince Kaç Yazılır hakkında bilgiler verilmektedir.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

“Okey Taş Dağıtma Nasıl Olur” için bir cevap

  1. hakan dedi ki:

    okey taş dağıtma işi okey oyna sitesinde harika anlatılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.