okey oyna

Okeyde Renkli Bitmek Nedir

okey oyna
Okeyde Renkli Bitmek Nedir

Okeyde Renkli Bitmek Nedir

Okeyde renkli bitmek nedir ve ne işe yarar şöyle; okey oyunu içerisinde farklı dizilimler mevcuttur ve bu dizilimler okey oyna oyunu kurallar çerçevesinde tamamlandığı vakit elde kalan son taş ortaya atılarak oyun bitirilmektedir. Bunlar arasında örneğin farklı renklerde aynı değerdeki sayılar bir araya getirilerek bir dizilim yapılabilmektedir. Aynı zamanda aynı renkteki taşlar sıralı bir şekilde de yine yan yana konarak bir dizilim yapıp oyun bitirilebilir. Ancak bu noktada taşların yan yana dizilip kabul görmesi için en az 3 tane olması gerektiğini de bilmeyen ve oyunu yeni öğrenen kişiler adına söylemek gerekir. Bunlar gerçekleştiği zaman elde kalan son, yani 15. Taş atılarak oyun bitirilebilir.

Okeyde Renkli Bitmek

Okey oyunu bünyesinde ayrıca renkli bitmek vardır. Bu noktada Okeyde renkli bitmek nedir sorusuna istinaden isteka üzerindeki tüm taşları aynı renkte belli bir dizilim haline getirebilen oyuncu renkten bitmiş sayılır. Bu sistem birçok farklı yolla gerçekleştirilebilir. Örneğin sıralı bir şekilde 1’den başlayıp diğer 1’e kadar yapılarak son taş atılmakla birlikte oyun bitirilebilir. Ya da belli bir takım taşlar yine aynı renkte ve sıralı bir şekilde dizilirken, kalan diğer taşların aynılarından tutularak yine ayrı bir taş dizilimi yapılabilir. Buna örnek olarak 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, şeklinde bir dizilim sağlanabilir. Dizilime dikkat edilirse her sıralamada en az aynı renkte üçtaş bir arada kullanılmıştır. Her ne kadar aynı iki sayı da var gibi görünüyor olsa da, tam o noktada ayrıldığı zaman yine sıralı bir taş dizilimi ortaya çıkmaktadır. Buna da renkte bitmek denmektedir.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Düz Okey Kuralları

Okeyde Renkli Biterken Puanlama

Tüm taşları aynı renkte bir araya getirip bir de doğru bir şekilde dizilime sokabilmek büyük bir marifet gerektirmektedir. Fakat bu sistem gerçekleştirilirse o zaman diğer her rakipten tam olarak 8 puan düşürülmektedir. Bu noktada bir de gerçek okey atılabilirse eğer işte o zaman oyun neredeyse bitmiş bir hale gelir. Elbette Okeyde renkli bitmek nedir sorusu için verilen tüm bu bilgiler ışığı altında bunu yapmanın da ne kadar zor olduğunu söylemek gerekmektedir. Bunun için en başta bu şekilde istenilen bir elin gelmesi önemlidir.

Daha öncede sizlere Okeyde Ceza Kavramı yazımıza da göz atarak okey oyunlarındaki cezaların nasıl olduğunu öğrene bilirsiniz.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız
Okeyde Renkli Bitmek Nedir
5 (100%) 1 vote[s]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.