okey oyna

Okeyde Tur Kuralları

okey oyna
Okeyde Tur Kuralları

Okeyde Tur Kuralları

Okeyde tur kuralları nasıl olunur okey oyna oyununda tur kurallarını şöyle özetlemek gerekirse. Okey oyunu başlangıcında taşlar dağıtılıp toplandıktan ve her bir oyuncuya 14 taş verildikten sonra oyun döngüsü başlar. Tabi bunun için oyunu başlatacak olan kişiye 15 taş verilir ve dönüş turlarının girişi yapılır. Bundan sonra ise her oyuncu ister solundaki oyuncunun attığı taşı alabilir isterse de ortaya konulan taşlardan birini alabilmektedir.

            Bu noktada Okeyde tur kuralları olarak ilk kural aslına bakılırsa budur. Yani bitiş noktasına kadar her oyuncu turu bu şekilde devam ettirerek iki farklı seçenek ile taş almak sureti ile istekası üzerindeki en doğru ve hızlı dizilimi yapmaya çalışır. Tur kuralları içerisinde her oyuncu ortadan ya da yanındaki oyuncunun attığı taştan her seferinde sadece tek bir taş çekme hakkına sahiptir. Oyun içerisinde farklı oyun bitişlerinden her hangi birini tamamlayan oyuncu diğer rakiplerinden belirlenmiş puanları düşürür.

Okey Farklı Bir Tur Kuralı

            Okey oyunu içerisinde tüm bu standart tur kurallarının yanı sıra bir de oyunu uzatmak için yapılan tur vardır. Bu ise daha çok eşli oyunlarda yapılır. Takım içindeki oyunculardan birinin eli eğer her an bitecek gibi ise ya da elinde atabileceği bir gerçek okey varsa o zaman takım arkadaşından kendi elini bozmasını ve rakibini taşlamasını ister. Yani rakibin istemediği taşları atarak onun bitmesini engeller. Bu da oyunun tur sayısını arttırır ve kendi takım arkadaşına bir fırsat verir. Aslına bakılırsa bunun da okey oyunu bünyesindeki Okeyde tur kuralları içerisinde sayılabileceği söylenebilir.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  İOS Okey Oyna

Okey Turları İle Bitiş

            Bütün bu dönüş turları oyunun eninde sonunda bitmesini sağlamaktadır. Belki biraz daha uzun ya da kısa hiç fark etmez. Ortada tek bir taş dahi kalsa büyük bir oranda bir oyuncu biter. Oyun içerisinde turlar devam ederken bu döngü içerisindeki bir başka kural ise eğer ortaya konuş olan ve her oyuncunun tek tek çektiği taşlar biter ise o zaman hemen diğer gruplar arasından taşlar yerine konarak döngü sürdürülür. Sonuçta Okeyde tur kuralları ile devam eden okey, en sonunda bir oyuncunun elinde fazla kalan taşı atması ile son bulur.

Daha önceki yazımız olan; Okeyde Son Taş Alınır Mı Yazımızı ziyaret ederek okeyde son taş alınır mı yada son taş nasıl kullanılır hakkında bilgiler edine bilirsiniz.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.