okey oyna

Sahte Okey Nasıl Kullanılır

okey oyna
Sahte Okey Nasıl Kullanılır

Sahte Okey Nasıl Kullanılır

Sahte okey nasıl kullanılır, ne işe yarar; ahşap ya da plastik istekalar ile toplamda 106 taş ile masa üstünde oynanan okeyi küçük büyük herkes oynamaktadır. Belirli kurallar çerçevesinde oynanan oyunda sıra takibi oldukça önemlidir. Okey kuralları kısaca şöyle sıralanabilir.

– Klasik düz okeyde taş dağıtımı sıra ile yapılmaktadır.
– çifte gidiyorsanız eğer gösterge taşı mutlaka başta diğer oyunculara gösterilmelidir.
– el bitimlerinde taşlar mutlaka diğer oyunculara gösterilmektedir.
– sahte okey çok fark edilmediği için bazı oyuncular bunu farklı yerlerde kullanarak diğer oyuncuları şaşırtma yaparak puan almaya çalıştıkları için sahte okey kullanımına dikkat edilmelidir.
– kendi istekanızdaki taşlar ile ilgilenmeli diğer oyuncuların istekalarına kesinlikle bakılmamalıdır.

Toplamda 106 taş olan okey kutusunda 104 taş 1 den 13 rakamına kadar 4 farklı renkte rakamlardan kalan iki tane taş ise şekillerden oluşmaktadır. Bu şekillerden oluşan taşlara sahte okey denilmektedir. Sahte okey oyna iki tane olduğu için 4 kişilik bir oyunda kişiye gelme olasılığı % 25 tir.

Sahte okey kullanma şekilleri özellikleri?

Sahte okey nasıl kullanılır ne işe yaramaktadır; kısaca sahte okeyin özellikleri şöyledir. Sahte okey sadece iki taş olduğu için önemi biraz fazladır. Sahte okey asıl okeyin yerine kullanılan taş olup sadece açıldığı renkteki taşın yerine kullanılmaktadır. Örneğin okey kırmızı 5 taşı ise sahte okeyi kırmızı altı olarak kullanabilirsiniz. Farklı bir altı yerine kullanamazsınız.

Sahte okey taşı okey olarak açılmakta mıdır?

Sahte okey taşı ortaya okey olarak açılamamaktadır. Çünkü sahte okey taşının bir üstü olmadığı için ortaya mutlaka rakamsal değeri olan diğer taşlardan açmak zorunludur. Sahte okey ile sadece düz bitiş yapılmaktadır. Sahte okey ile çifte giden eliniz varsa eğer mutlaka ya onun çiftini bulmak zorundasınız ya da onun yerine elinizde asıl okey varsa onu kullanmalısınız. Çifte gidişlerde sahte okey taşı solunuzdaki kişiden çıktı ise alabilir diğer kişilerden çıktı ise alamazsınız. Okey oyununda hedef oyunu birinci bitirmek olup okey dönmek ve çifte gitmek işinizi biraz daha zora sokmaktadır. Birincilik için elinizde rakamlar sıralandı ise hemen bitmeniz size avantaj sağlamaktadır.

Bu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz :  Okeye Dördüncü Arıyorum

Bir önceki yazımız olan Okey Eşli Nasıl Oynanır başlıklı makalede okey oyununda eşli nasıl oynanır hakkında bilgiler verilmektedir.

okey oyna
Okey Oynamak İçin Tıklayınız

“Sahte Okey Nasıl Kullanılır” için bir cevap

  1. Haluk dedi ki:

    101 de çift okeyi olan okeyleri çift indiriyor diger bir oyuncu sahte okeyle bu okeyleri alabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Okey Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile Puanları kazanarak rakiplerinize başarınızı gösterin. Sitemiz; okey oyna, bedava okey, okey oyunu oyna, canlı okey oynama hizmetine sahiptir.

© 2006 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.